Trudnoća po tjednima – prvo tromjesečje i bebin razvoj
Vaše trudničko putovanje tek počinje. U prvom tromjesečju, vaše tijelo počinje prolaziti kroz nove i uzbudljive promjene. Bilo da je ovo vaša prva trudnoća ili već imate iskustva, svako iskustvo žene je jedinstveno, a mnoge primjećuju najveće promjene tijekom prvog tromjesečja. Osim što se vi mijenjate u vama raste živo biće koje također prolazi kroz promjene. U nastavku vam donosimo kratak opis kroz što vaša beba prolazi kroz prvih 16. tjedana trudnoće.
RAZVOJ BEBE
1. i 2. tjedan
Iako niste još ni trudne, tada sve počinje, jer se kao početak četrdesettjedne trudnoće računa prvi dan zadnje menstruacije. Drugim riječima, to se više odnosi na starost ovojnice maternice nego na samu bebu.
3. tjedan
U trećem tjednu dolazi do začeća. Nakon susreta jajne stanice i sperme, oplođena stanica počinje se dijeliti kako bi formirala mikroskopski skup stanica poznat kao blastocista. Ova kuglasta nakupina stanica putuje jajovodom prema maternici, usput šaljući hormonalne signale.
4. tjedan
To je otprilike tjedan u kojem embrij, kako se sada naziva, stiže do maternice i privučen proteinima, prijanja uz stijenku maternice. Nakon što se usade, stanice se ponovno dijele: formira se posteljica i embrij. Embrij, veličine makova zrna, sastoji se od tri sloja. Iz unutarnjeg sloja razvijaju se jetra, pluća i probavni trakt bebe. Srednji sloj (mezoderm) transformira se u bubrege, mišiće, kosti i spolne organe. Vanjski sloj (ektoderma) oblikovat će živčani sustav, kosu, kožu i oči.
5. tjedan
Službeno ste zakoračili u drugi mjesec trudnoće, a embrij, koji poprima oblik punoglavca, ubrzano raste te je sada veličine sjemenke sezama. U ovom tjednu počinje formiranje krvotoka i srca, dok se istovremeno razvija neuralna cijev koja će kasnije postati bebin mozak i kičma.
6. tjedan
U ovom tjednu počinje formiranje očiju, ušiju, nosa, vilice, obraza i brade. Mjereno od tjemena do trtice, embrij je sad dug oko 5-6 mm, odnosno veličine sjemenke leće, i star mjesec dana. Istovremeno se razvijaju bubrezi, jetra i pluća. Sićušno srce kuca s 80 otkucaja u minuti.
7. tjedan
Otprilike veličine borovnice, embrij je sada približno 10,000 puta veći nego u trenutku začeća. Rast se većinom fokusira oko glave. Razvijaju se nove moždane stanice, oblikuju usta i jezik. Počinju se pojavljivati pupoljci ruku i nogu, dok se bubrezi pripremaju za svoju funkciju.
8. tjedan
Embrij je veličine veće maline, otprilike 1,25 cm. Konture lica embrija postaju jasnije, zajedno s razvojem nogu i kralježnice. Srce kuca brzinom od 150 otkucaja u minuti.
9. tjedan
S dugom od otprilike 2,5 cm ili veličine masline, buduća beba više nije u fazi embrija već preuzima prepoznatljiv oblik fetusa. Tijekom ovog tjedna, započinje proces formiranja mišića.
10. tjedan
U ovom tjednu fetus je dugačak oko 4 cm i ima oblik sličan datulji, fetus je razvio koljena, zglobove i ramena. Nastavljaju se formirati kosti, hrskavica te se počinju nazirati budući zubići. U ovoj fazi, želudac već počinje proizvoditi probavne sokove, a bubrezi obavljaju funkciju stvaranja urina.
11. tjedan
Novi tjedan donosi nove promjene i nove znakove snažnijeg razvoja. Vaš fetus sada teži oko 8 g., a dugačak je između 4,5 i 6 cm ili veličine limete. Folikule kose se formiraju, a naziru se mjesta na kojima će rasti nokti na rukama i nogama. Drugim riječima, ovo malo biće sve više dobiva ljudski izgled, s razvojem ruku, stopala, ušiju, jezika, bradavica i otvora nosne šupljine. U slučaju da je fetus djevojčica, počinju se razvijati jajnici.
12. tjedan
U 12. tjednu, veličina fetusa je veličine svježe šljive, a fetus je razvio većinu tjelesnih sustava. Probavni sustav je počeo izvoditi pokrete slične kontrakcijama, koštana srž proizvodi bijela krvna zrnca, a hipofiza smještena u glavi počela je stvarati hormone. No treba proći još neko vrijeme prije nego što sustavi potpuno sazriju.
13. tjedan
Fetus je dug između 6,5 i 7,8 cm, veličine kivija, iako je polovina te dužine fokusirana samo na glavu, mjereno od tjemena do trtice. Krajem trećeg mjeseca razvijaju se glasnice. Posteljica, esencijalni sustav koji održava fetus na životu, potpuno je formiran.
14. tjedan
U 14. tjednu, beba je veličine breskve, otprilike 8-9,3 cm, teška oko 25 g. Oči su sada smještene u sredini lica, uši su na svojem pravom mjestu, a ne na stražnjem dijelu glave kao prije. Počinje se primjećivati i rast kose. Vrat se lagano isteže, a glava dobiva uspravniji položaj. Možemo primijetiti da u ovom razdoblju, , crte lica postupno poprimaju ljudski izgled.
15. tjedan
Beba je sada veličine kruške – 10 cm duga i 50 g teška. Ovo je tjedan u kojem vaša beba počinje pokretati rukice i nogice te savijati prste, pa čak i sisati palac.
16. tjedan
U ovoj fazi, fetusi se počinju razlikovati po veličini i dužini, ali svi se razvijaju na jednak način. Težina vaše bebe može se kretati između 80 do 140 g, dok dužina može doseći između 10,8 do 13 cm. Mišići postaju jači, što dovodi do ispravljanja cijelog bebina tijela. Ako nježno dodirnete trbuh, beba bi to mogla osjetiti. Tijekom ove faze, beba aktivno guta i ispušta plodnu vodu, a bubrezi su započeli s obavljanjem svoje funkcije. Vaša beba je sada veličine avokada.
Fotografije: Canva
* IZJAVA O ODGOVORNOSTI: Sadržaj objavljen od strane Malog zvrka nije namijenjen za liječenje, dijagnozu, izlječenje ili prevenciju bilo koje bolesti. Uvijek se obratite svom liječniku ili drugom kvalificiranom pružatelju zdravstvene skrbi za sva pitanja u vezi s medicinskim stanjem.
- Categories:
- Trudnoća po tjednima