6 September 2023

Prvi tjedan – kalendar trudnoće

1. tjedan trudnoće: simptomi i što očekivati

Ovo je zapravo period i vrijeme razmišljanja i planiranja trudnoće. Još uvijek imate mjesečnicu, a ako imate snošaj pred kraj ovog tjedna, kod nekih žena već sada moguća je ovulacija i začeće. No za većinu žena tek dolazi razdoblje kad će biti plodne i imati ovulaciju.

Početak

Proces prvog tjedna trudnoće odnosi se na  pripremu tijela za ovulaciju i potencijalnu trudnoću. S obzirom na to da se u prvom tjednu razina estrogena i progesterona povećava, dolazi do pojačanog prokrvljenja maternice kako bi se stvorila vrsta štita za plod ukoliko nastupi trudnoća. Tokom ovog perioda jajašca u jajnicima sazrijevaju. Sredinom ciklusa, kada nastupi ovulacija, jedno jaje izlazi iz jajnika i spušta se u jajovod. Do trudnoće dolazi ukoliko u sljedećih 12-14 sati od ovulacije dođe do oplodnje. U prosjeku samo 400 spermija od njih cca 250 milijuna će preživjeti put do jajašca, a samo jedan od tih 400 spermija će probiti vanjsku membranu i oploditi jajašce. U periodu nakon toga, spermij i jajašce se sljubljuju i malo više od 24 sata putuju prema maternici.

Simptomi trudnoće

Žene koje ne planiraju trudnoću vjerojatno u prvom tjednu trudnoće nakon začeća obično ne uočavaju ništa neobično. Ponekad se i pojave neki simptomi trudnoće međutim kod većine će proći i dva tjedna bez ikakvih simptoma. Značajnije promjene nastupaju oko petog tjedna trudnoće ili u trećem tjednu nakon začeća. Mnoge žene k tome imaju i neredovite menstrualne cikluse, pa ako do menstruacije ne dođe na vrijeme, pretpostavljaju da je to normalno.

Izdvojeni simptomi rane trudnoće:

  • neobične želje, obično za hranom
  • nagle promjene raspoloženja
  • česti odlazak na toalet (uriniranje)
  • bezvoljnosti
  • umor
  • implantacijsko krvarenje (zametak se smješta u maternicu)
  • povišena bazalna temperatura

Nažalost većina ovih simptome javlja se i prije dolaska menstruacije, tako da oni ne mogu biti pouzdan pokazatelj. Od pouzdanijih pokazatelja jedino su implantacijsko krvarenje i povišena bazalna temperatura.

Sada kada ste svjesni procesa u svome tijelu, posvetite se sebi i svom zdravlju, ovo su samo neke smjernice koje bi trebali uzeti u obzir od same ideje trudnoće:

  1. Nemojte jesti za dvoje. Pretjerana kilaža u trudnoći dovodi do rizika od preeklampsije ( proteina u urinu, otečenost prstiju i zglobova, glavobolje, točkice ispred očiju itd) gestacijskog dijabetesa i preuranjenog porođaja.
  2. Pušenje! Mnogim trudnicama teško je ostaviti cigaretu, nažalost čak ni ona priča da ostavljanje cigarete preko noći može izazvati veći šok bebi nego da majka postepeno prestaje pušiti doista ne drži vodu. Da, majka će biti pod stresom što doista može uzrokovati probleme, ali cigareta, niti jedan dim sigurno neće pomoći. Morate smoći snage i na miru iznijeti trudnoću. Duhanski dim može biti razlog nastanka promjena na krvnim žilama, odnosno resicama posteljice koje će ograničavati dotok kisika djetetu.
  3. Alkohol također izbjegavajte u cijelosti jer može utjecati na smetnje u ponašanju, poteškoće u učenju, poremećaje pažnje, hiperaktivnost i agresivno ponašanje.
  4. Jedite više ribe jer sadrži esencijalnu masnu kiselinu koja sudjeluju u razvoju mozga, očiju i središnjeg živčanog sustava vaše bebe.   
  5. Povećajte unos željeza zbog povećanja volumen krvi kod majke. Volumen se može povećavati i do 50 posto stoga je organizmu potrebno više željeza. Anemija u trudnoći može dovesti do prijevremenog porođaja. Stoga je preporučljivo u svoju prehranu uvrstiti namirnice bogate željezom, ali i C vitaminom koji pomaže apsorpciju željeza.
  6. Kofein također nije preporučljiv jer može izazvati pobačaj. Smatralo se da šalica kave na dan ne može naštetit plodu, međutim novija istraživanja pokazala su da njegov utjecaj itekako postoji, uglavnom, ako možete bez njega – odlično.
  7. Svakako povećajte unos kalcija, vaša beba ga treba za razvoj zubi i kostiju. Ukoliko ga nemate dovoljno u organizmu, beba će ga uzimati iz vaših zaliha (kostiju i zubi) što može dovesti do  osteoporoze.
  8. Psihičko zdravlje trudnice također je iznimno bitan faktor kod zdrave trudnoće stoga je vrijeme da se suočite sa potencijalnim osjećajem dvojbe ili nesigurnosti. Što je normalno jer vas očekuju velike promjene na svim životnim poljima.
  9. Također savjetujemo da prije  trudnoće posjetite stomatologa i sanirati promjene na zubima i u usnoj šupljini. 

U idealnim prilikama savjetujemo mikrobiološku obradu cerviksa, bris vrata maternice na aerobne bakterije, klamidiju ili mikro-/ureoplazme. Ako ste još u pripremi trudnoće možete provesti antibiotsku terapiju u slučaju prisutne infekcije.

Noviji trendovi preporučaju odrediti razinu hormona TSH u krvi jer se već i kod normalnih vrijednosti, ali većih od 2,5 mIU/L u slučaju trudnoće preporučuje nadomjesna terapija s hormonima štitnjače. 

Hipotireoza može negativno utjecati na plodnost, češća je pojava spontanih pobačaja, te negativno utječe na inteligenciju djeteta. 

Slijedeća pretraga koja se preporučuje jest testiranje na toksoplazmu: određivanje IgM, IgG i IgA protutijela na toksoplazmu. U slučaju preboljele infekcije i postojanja imuniteta, testove nije potrebno ponavljati. 

U rizičnu skupinu mogu spadati i seronegativne trudnice – trudnice s negativnim IgM, IgG i IgA protutijelima. U ovim slučajevima testove je potrebo ponavljati svakih 8-12 tjedana tijekom trudnoće, ako se javi serokonverzija potrebno je provesti odgovarajuću antibiotsku terapiju kako bi se spriječile moguće posljedice.

Trudnoća, porođaj i roditeljstvo duboko će utjecati na vaše odnose u obitelji, osobito s partnerom.  Svakako savjetujemo da vrijeme prije začeća iskoristite za razgovor s partnerom o promjenama koje slijede i izazovima koji se mogu pojaviti.

Fotografije: Instagram

* IZJAVA O ODGOVORNOSTI: Sadržaj objavljen od strane Malog zvrka nije namijenjen za liječenje, dijagnozu, izlječenje ili prevenciju bilo koje bolesti. Uvijek se obratite svom liječniku ili drugom kvalificiranom pružatelju zdravstvene skrbi za sva pitanja u vezi s medicinskim stanjem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hit enter to search or ESC to close