11 November 2024

Najbolje knjige za roditelje i djecu koje donosi ovogodišnji Interliber

dijete s knjigom, Interliber

Interliber se ove godine održava od 12. do 17. studenog u prostorijama zagrebačkog Velesajma.

Kao i svake godine, brojni izdavači nude svoje naslove po sniženim cijenama, a mogu se pronaći i nova izdanja koja ćete imati priliku kupiti među prvima.

Bilo da na Interliber idete birati knjige za sebe ili ste se uputili kupiti nešto svojim mališanima i tako popuniti njihovu malu knjižnicu, izbor je beskonačan. Pokušali smo odabrati najzanimljivije i najkorisnije, a na vama je samo da se naoružate strpljenjem i dobrom voljom dok u gužvi obilazite brojne štandove.


Knjige koje treba imati (i pročitati) svaki roditelj

Na našem popisu pronaći ćete raznolik izbor knjiga koje nudi Interliber, neovisno o tome gleda li vas iz krevetića novorođenče ili zaigrani toddler. Svaka od njih nudi jedinstvene savjete i pogled na svijet roditeljstva, a na vama je samo da odabrete onu u kojoj se najviše pronalazite.

  1. Godine prve: Zašto su važne (Milivoj Jovančević i suradnici)
    Mnogim majkama ova knjiga je biblija za preživljavanje bebine prve godine života. Poznati pedijatar Milivoj Jovančević pokriva širok raspon tema, uključujući strategije odgoja, komunikaciju s bebama, hranjenje, razvoj govora, cijepljenje i druga ključna pitanja koja muče roditelje u ovoj fazi.
  2. Čudesni tjedni (Berry Brazelton)
    Ova knjiga je klasik koji prati emocionalne i razvojne skokove tijekom prvih godina djetetova života. Pomaže roditeljima da prepoznaju promjene u ponašanju svoje djece i pruža smjernice kako ih najbolje podržati u tim ključnim razdobljima razvoja.
  3. IQ djeteta – briga roditelja: NTC sustav učenja (Ranko Rajović)
    Liječnik interne medicine i neurofiziolog, dr. Ranko Rajović, koji je također šef Katedre za neuroznanost u odgoju i obrazovanju na Pedagoškom fakultetu u Kopru, donosi ovu knjigu kao vodič za poticanje razvoja djetetovog mozga. Knjiga sadrži praktične savjete i inovativne metode koje roditeljima pomažu da kroz igru i prilagođene aktivnosti potaknu intelektualni razvoj djeteta na zabavan i učinkovit način. Također se bavi gorućim temama poput utjecaja ekrana na razvoj djetetovog mozga i mnogih drugih izazova suvremenog roditeljstva.
  4. Smiren roditelj, sretna djeca: Kako prestati vikati i početi se povezivati (dr. Laura Markham)
    Praktičan vodič za roditelje koji žele smiriti svoje reakcije i uspostaviti dublju emocionalnu povezanost s djecom.
  5. Tajna prvih devet mjeseci (Ingeborg Weser)
    Knjiga koja istražuje važnost prenatalnog razvoja i kako iskustva majke utječu na nerođeno dijete, pružajući korisne smjernice za roditelje u očekivanju.
  6. Roditeljstvo bez žaljenja (Harley A. Rotbart)
    Inspirativna knjiga koja pomaže roditeljima da uživaju u svakom trenutku odgoja, bez kajanja za propuštene prilike.
  7. Kako prestati šiziti zbog djece (i na djecu) (Carla Naumburg)
    Smiješan, ali ozbiljan vodič koji nudi strategije za smanjenje stresa i bolje upravljanje reakcijama u izazovnim roditeljskim situacijama.
  8. Knjiga za nesavršene roditelje (Luciano Grigoletto)
    Ova knjiga podržava roditelje u prihvaćanju vlastitih mana, naglašavajući važnost iskrenosti i autentičnosti u odgoju djece.
  9. Montessori od prvoga dana (Paula Polk Lilliard, Lynn Lilliard Jessen)
    Praktična knjiga koja vodi roditelje kroz primjenu Montessori metoda od rođenja, promičući samostalnost i učenje kroz igru. Pruža detaljne smjernice kako stvoriti poticajno okruženje koje podupire prirodnu radoznalost i razvoj djeteta.
  10. Obiteljske vrijednosti (Charles Sophy)
    Knjiga koja pomaže roditeljima da postave temeljne obiteljske vrijednosti i izgrade čvrste odnose unutar obitelji, usmjerene na dugoročnu sreću i sklad. Autor naglašava važnost dosljednosti i međusobnog poštovanja kako bi se stvorilo sigurno i podržavajuće obiteljsko okruženje.

Za male čitače – knjige za bebe do dvije godine

  1. Pino: Igra bojama i glasovima (Marta Galewska-Kustra)
  2. Igrajmo se! – tummy time knjižica za bebu i roditelje
  3. Beba kaže – interaktivna slikovnica
  4. Idemo na tutu (Amanda Jenner)
  5. Moje prve životinje (Maxine Davenport, Cindy Roberts)
  6. Moja prva igra: UPOZNAJEM SVIJET (Chiara Piroddi)
  7. Montessori Baby: ŽIVOTINJE (Chiara Piroddi)
  8. Važne riječi za male ljude: Sreća (Helen Mortimer, Cristina Trapanese)
  9. Otvori i otkrij!: U kući – slikovnica s prozorčićima
  10. Mojih prvih 100 životinja
Interliber, mama i beba

Važno je napomenuti kako malene bebe kada se tek rode nemaju dobro razvijen vid. Zapravo, najbolje vide kontraste pa stručnjaci stoga preporučuju crno-bijele slikovnice kao najbolje za tu dob. One će vam pomoći u tummy timeu i olakšati bebi taj, često mrzak, boravak na trbuhu. Zato, ako na Interliber idete s bebom u nosiljci, fokusirajte se na takve i slične slikovnice.

Čitanje djeci mlađoj od dvije godine važno je i jer potiče razvoj jezika, prepoznavanje zvukova i osnovnih pojmova kroz slike u slikovnicama. Slušanje govora razvija pažnju, koncentraciju i kognitivne vještine. Čitanje također jača emocionalnu povezanost s roditeljima, smiruje dijete i pomaže u prepoznavanju osnovnih emocija.

Najljepše slikovnice koje će mališani obožavati (3+); preporuke s Interlibera

  1. Hotel za osjećaje (Lidia Branković)
  2. Lav i ptica (Marianne Dubuc)
  3. Pino (Marta Galewska-Kustra) – popularnog Pinu možete pronaći u brojnim avanturama, a sigurno ćete naći nešto što se sviđa baš vašem djetetu
  4. Pogodi koliko te volim (Sam McBratney, Anita Jeram)
  5. Grubzon (Julia Donaldson, Axel Scheffler)
  6. Pip i Popi (Axel Scheffler) – kao i Pinu, i Pip i Popi mogu se pronaći u više slikovnica, a poznato je da mališani obožavaju ove malene miševe
  7. Evo nas, tu smo (Oliver Jeffers)
  8. Medo i klavir (David Lichfield)
  9. Orion i mrak (Emma Yarlett)
  10. Što rade osjećaji (Tina Oziewicz)

Za nešto stariju djecu, od druge godine nadalje, korisno je čitati slikovnice koje govore o emocijama, prikazuju stvarne životne situacije te ih podučavaju važnosti prijateljstva i obitelji.

Čitanje zajedno također jača vezu između djeteta i roditelja.

Dijeljenje vremena i iskustava kroz priče stvara emocionalnu povezanost i osjećaj sigurnosti. Čitanje djeci u ovim ranim godinama nije samo zabava, već važan alat za njihov sveukupni razvoj. Stvara temelje za uspješan jezični, emocionalni, kognitivni i socijalni razvoj, što im pomaže kasnije u životu i obrazovanju

Koju god knjigu ili slikovnicu odaberete na ovogodišnjem Interliberu, jedno je najvažnije – čitajte.

Čitajte zbog sebe i čitajte svojoj djeci. A Interliber je idealna prilika da knjige i čitanje približite svojim najmlađima. Jer, čitanje od najranije dobi pruža osnovu za razumijevanje svijeta oko sebe, potiče znatiželju i istraživanje. Kroz knjige djeca usvajaju temeljne socijalne, kreativne i emocionalne vještine, a redovno čitanje pomaže im i da razviju kritičko mišljenje i bolje se i brže prilagode novim situacijama.

Fotografije: Pinterest

* Zapratite Mali zvrk za više sličnog sadržaja!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hit enter to search or ESC to close