Kako tretirati tjemenicu kod beba?
Kada se beba rodi, njezina koža je nježna i glatka. No, često se stvaraju žućkaste naslage na mjestima gdje se nalaze žlijezde lojnice: obrvama, licu te između nosa i usta, no najčešće se pojavljuju na vlasištu. Naime, radi se o upali kože poznatijoj kao tjemenica ili seboroični dermatitis kod novorođenčadi, što je čest i bezopasan problem. Iako može izgledati zabrinjavajuće, tjemenica nije bolna i ne smeta bebi. Istražili smo kako tretirati tjemenicu i postoji li magično rješenje koje će ju u potpunosti ukloniti ili se ipak radi o procesu koji traje neko vrijeme.
Što je tjemenica?
Tjemenica je stanje kože koje se manifestira kao ljuskaste masne naslage na vlasištu. Te ljuskice mogu biti žute, žućkaste ili bijele boje. Iako naslage nisu bolne, one su debele i masne, što ih čini teškim za uklanjanje.
Tjemenica se najčešće javlja kod dojenčadi i to unutar prvih 3 mjeseca života. Kako djeca rastu, rizik od tjemenice se smanjuje.
Zašto tjemenica nastaje ?
Uzrok tjemenice nije potpuno jasan, ali se vjeruje da je povezana s nekoliko čimbenika:
- Hormoni majke: Hormoni koje beba primi od majke tijekom trudnoće mogu stimulirati prekomjerno lučenje lojnih žlijezda.
- Gljivice: Prisutnost određene vrste gljivica, Malassezia, može doprinijeti razvoju tjemenice.
- Genetska predispozicija: Ako su roditelji imali tjemenicu, veća je vjerojatnost da će je imati i beba.
Kako tretirati tjemenicu kod beba ?
Iako tjemenica nije opasna, potrebno ju je riješiti. Postoji nekoliko koraka koje morate sljediti kako biste ubrzali proces i olakšali svojoj bebi.
Postupak kojeg morate ponavljati:
- Namažite bebinu glavicu prirodnim uljem (najbolje bademovim ili maslinovim).
- Ulje pažljivo umasirajte u glavicu i ostavite da djeluje preko noći ili nekoliko sati prije kupanja kako bi se omekšale naslage.
- Glavicu i kosicu nakon toga operite blagim šamponom ili Mustela pjenom za tjemenicu. Pjena djeluje kao blagi šampon zahvaljujući prirodnim sastojcima poput avokada, salicilne kiseline i glicerina, dok istovremeno sprječava razvoj mikroorganizama.
- Bebinu glavicu lagano četkajte kako bi odstranili lojne naslage. Budite nježni i koristite mekanu četku.
Ako postupak ponavljate svakodnevno, tjemenica bi trebala nestati ili se bitno smanjiti kroz dva tjedna.
Ovlaživač zraka kao sredstvo pri tretiranju tjemenice
Ovlaživači zraka su iznimno korisni jer održavaju optimalnu razinu vlage u zraku, sprječavaju isušivanje kože i smanjuju iritacije, što je posebno važno za osjetljivu bebinu kožu. Također, povećavaju kvalitetu zraka i olakšavaju disanje, što može biti korisno za bebe s alergijama ili sklonošću suhoći kože. Najbolje je postaviti ovlaživač u dječju sobu ili u prostoriju u kojoj beba provodi najviše vremena.
Vlažan zrak sprječava isušivanje kože bebe, što pomaže u ublažavanju tjemenice. Hidratizirana koža ispušta manje sebuma, a budući da se višak sebuma smatra jednim od uzroka tjemenice, manje sebuma znači i manje tjemenice!
Kada potražiti pomoć pedijatra u tretiranju tjemenice?
Ako tjemenica ne nestane ili se pogorša unatoč vašim naporima ili ako primijetite znakove infekcije (kao što su crvenilo, oticanje ili iscjedak), obratite se pedijatru kako bi vam pomogao i zajedno s vama pronašao način kako tretirati tjemenicu kod vaše bebe. Ponekad je potrebno medicinsko liječenje kako bi se stanje stavilo pod kontrolu. Međutim, to se ne dešava tako često.
* IZJAVA O ODGOVORNOSTI: Sadržaj objavljen od strane Malog zvrka nije namijenjen za liječenje, dijagnozu, izlječenje ili prevenciju bilo koje bolesti. Uvijek se obratite svom liječniku ili drugom kvalificiranom pružatelju zdravstvene skrbi za sva pitanja u vezi s medicinskim stanjem.
Fotografije: Pinterest, Ljekarne.hr
- Categories:
- Mama i beba