20 November 2024

Kada početi s dohranom: preporuke za zdrav početak bez stresa

kada početi s dohranom

Dok je naša beba još malena nemamo previše brige oko njene prehrane. Tu je majčino ili adaptirano mlijeko koje zadovoljava sve bebine potrebe. No, približavanjem šestog mjeseca života, bebama je potrebno postupno uvoditi krutu hranu u dnevne obroke. Ovdje se mnogi roditelji nađu pred zidom. Postoji mnoštvo savjeta, načina i ideja kako i kada početi s dohranom beba pa je u moru istih teško odlučiti koju si ispravni baš za nas i našu bebu.

Kako znati je li beba spremna početi s dohranom?

Važno je napomenuti da je svaka beba drugačija i da ne postoji točno određeni vremenski period u kojem baš svaka beba mora početi s dohranom i prihvatiti ju. No, postoje neke smjernice i savjeti koje možete pratiti u razvoju svoje bebe, a prema kojima ćete znati je li došlo vrijeme za početak dohrane.

  1. beba može sjediti uz malu ili nikakvu podršku
  2. beba samostalno drži glavu
  3. u sjedećem položaju beba poseže za stvarima
  4. beba je zainteresirana za hranjenje i promatra druge dok jedu
  5. pincetni hvat – neki stručnjaci smatraju da je i razvoj pincetnog hvata početak spremnosti za dohranu

Ne treba se, dakle, voditi samo bebinom dobi već je bitno uzeti u obzir i razvoj djeteta. Neka će djeca biti spremna za dohranu čim navrše pet mjeseci, dok će drugi početi tek s primjerice sedam mjeseci. Ipak, većina će beba pokazati spremnost s otprilike šest mjeseci.

kada početi s dohranom

Kada početi s dohranom i što očekivati

Uvođenje dohrane u bebinu rutinu hranjenja može biti prilično stresno i za roditelje i za bebu. Dojenčetu je do šestog mjeseca života jedini i najvažniji izvor hrane majčino ili adaptirano mlijeko. Iz njega dobiva sve potrebne nutrijente za rast i razvoj. Period u kojem dijete počinje pokazivati spremnost za dohranu većinom je između četvrtog i šestog mjeseca života.

U počecima je najvažnije pratiti reakcije bebe i ne očekivati previše. Mnoga djeca krutu hranu prihvate tek nakon nekoliko mjeseci te se njihova prehrana i dalje sastoji gotovo isključivo od mlijeka. U ovoj je fazi najbitnije dijete upoznati s raznim okusima, oblicima i mirisima hrane. To je period u kojem od bebe ne očekujemo da jede već joj nudimo hranu da se s njom upozna. Dijete nemojte hraniti na silu jer ćete tako samo produžiti privikavanje na hranu i izazvati suprotan učinak. Hrana će tako kod dijeteta izazivati osjećaj odbojnosti, a za stolom je potrebno stvoriti mirnu i sigurnu atmosferu. Najvažnije je da dopustite djetetu da istražuje.

Kako ostati smiren i ustrajan kada počnete s dohranom

U početku bebi možete nuditi jedan obrok dnevno no, nemojte se voditi strogim pravilima koja ste negdje pročitali ili čuli. Jer, na kraju, pravila ne vrijede za svako dijete. Djetetu koje pokazuje interes i želi jesti možete ponuditi i više od jednog obroka odmah na početku. Ali, isto tako i djetetu koje nije zainteresirano dobro je nuditi više obroka krute hrane kako biste ga za istu zaintresirali.

Imajte na umu da će vaš dom nakon hranjenja u počecima izledati prilično neuredno, a ispod stola ćete vjerojatno pronaći čitav obrok koji ste pripremili. Ali, ne očajavajte. To i jest cilj! To je znak da beba istražuje hranu, igra se i upoznaje nove teksture. Beba nije navikla na drugačiju teksturu u ustima, nije upoznata s okusima i ne razumije zašto odjednom mora jesti nešto osim mlijeka.

Dopustite bebi da jede prstima, ali i vilicom i žlicom. Mnoga djeca su već u jako maloj dobi sposobna koristiti se priborom za jelo, ali nemojte to forsirati. Prirodno je da bebe jedu rukama i dodiruju hranu.

dohrana beba

Koje namirnice prvo uvesti u prehranu?

Kada tek počinjete s dohranom, važno je uvesti namirnice koje su lako probavljive i hranjive. Prvo se preporučuju pirei od povrća poput tikvica, mrkve i bundeve. Takva je hrana lagana, probavljiva i bogata vitaminima. Zatim počnite nuditi pire od voća poput jabuke, krušake i banane, koji su bogati vitaminom C. Potom je dobro uvesti žitarice poput zobenih pahuljica, koje su bogate vlaknima i energijom. Kada beba prihvati ove namirnice, možete dodati meso ili ribu, koji su dobar izvor proteina i željeza. Hranu koju još niste nudili možete ponuditi zajedno s nekom za koju znate da ju je dijete već prihvatilo.

Neki stručnjaci preporučuju uvođenje samo jednu novu namirnice u danu, kako biste mogli pratiti eventualne alergijske reakcije. To ne morate uvijek slijepo slijediti no, kad su u pitanju namirnice koje su često alergeni, ipak pratite upute.

Različiti pristupi uvođenju dohrane

Uz neizbježno pitanje kada početi s dohranom, javlja se i pitanje na koji način i u kojem obliku nuditi hranu bebi. Nekoliko je pristupa dohrani koje roditelji mogu odabrati, a koji ćete odabrati najviše ovisi o vama i vašoj bebi. Možete pokušati sa oba ili kombinirati i tako otkriti što vašoj bebi najviše paše.

Kaše i pirei

Ovo je pristup uvođenje hrane u obliku pirea. Hrana se priprema i blendira u glatku smjesu kako bi bila lakša za probavu, a bebe je mogu jesti žličicom.

Za neke bebe, pire je lakše probavljiv od komada hrane. Također, u ovakvom načinu dohrane roditelji imaju gotovo potpunu kontrolu nad hranjenjem jer mnoge bebe nisu spretne u samostalnom hranjenju žlicom. To za bebe može biti izvor frustracija i odbijanja namirnica.

Baby-led weaning (BLW)

BLW odnosno samostalno hranjenje bebe, je pristup koji omogućava bebi da sama istražuje hranu, uzima komadiće hrane i jede rukama. Umjesto da roditelj bebi daje pire, beba dobiva komadiće hrane koje je u stanju držati i žvakati. Ovaj pristup omogućava bebi da razvija motoričke vještine i samostalnost u jedenju, te je odličan za razvoj fine motorike. Mnoge bebe jako vole ovakav pristup jer im pruža mogućnost da budu samostalne i same diktiraju tempo hranjenja.

Kombinirani pristup

Mnogima omiljeni pristup dohrani i hranjenju beba je upravo kombinirani pristup. U početku, kada tek krenete bebi nuditi hranu, možete to činiti u obliku pirea i kaša. Nešto kasnije, bebi možete na tanjuru servirati kuhane komade hrane i omogućiti joj da sama unosi hranu u usta i istražuje različite teksture.

Koju metodu odabrati ili s kojom metodom započeti, ovisi samo o vama i bebi. Pratite bebine reakcije na različite oblike hrane i vodite se time. Također, budite oprezni pri uvođenju alergena. Pokušajte i planirati obroke tako da beba dobije sve potrebne hranjive tvari.

Bez obzira koji pristup odaberete, najvažnije je da beba počne s dohranom onda kada je fizički i razvojno spremna.

dohrana

Fotografije: Pinterest

* Zapratite Mali zvrk za više sličnog sadržaja!

Izvor: Mikulandra, M. i Koštić, M. (2020.), Beba za stolom, Zagreb: CASUS BZS d.o.o.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hit enter to search or ESC to close