22 January 2024

Istražili smo s koliko godina je dijete dovoljno zrelo za prvi mobitel

Mnoge roditelje upravo brine pitanje: “S koliko godina djetetu treba dati mobitel?” Pokušali smo pronaći jednostavan odgovor, ali brzo smo shvatili da ne postoji čarobna dob u kojoj su sva djeca spremna za svoj prvi pametni telefon. Naime, svako dijete se razvija svojim tempom i ima svoju osobnost, upravo zato je ovo pitanje toliko aktulno i često se oko njega vode razgovori, kako u školama, tako i među roditeljima.

Međutim, postoje općenite smjernice koje svaki roditelj može uzeti u obzir kada pristupa ovoj prekretnici. Kako bismo vam pomogli da donesete odluku, pitali smo stručnjake na što treba paziti prilikom davanja djetetu prvog pametnog telefona.

Koja je idealna dob za prvi telefon?

Vaša djeca mogla bi biti spremna za pametni telefon ili sličan uređaj bilo kada između 10. i 14. godine, odnosno nakon 4. razreda osnovne škole. Obično je dob od 10 do 11 godina zrela dob za početak razgovora o telefonu ili pametnom satu.

Postoje valjani razlozi za ranije davanje, poput djeteta koje samo putuje do škole ili u slučaju da su roditelji rastavljeni, pa dijeli vrijeme između domova. Također, postoje mnogi razlozi za čekanje duže, od nedovoljne razvojne spremnosti do toga da mobitel pogoršava postojeće probleme.

Ne morate djetetu odmah kupiti najnoviji telefon na tržištu. Dobar pametni sat ili telefon s osnovnim opcijama mogu biti dobar početak za djecu u preuzimanju odgovornosti za vlastiti uređaj. Ako vam je potrebno samo praćenje lokacije, možete razmotriti jeftiniju opciju poput AirTag-a.

Jesu li djeca s 10 godina premlada za telefone?

Prema različitim knjigama koje se bave ovom temom, iako se dob od 10 do 12 godina smatra ranom, upravo to razdoblje je odličan raspon jer su djeca još uvijek vrlo povezana s roditeljima i podrazumijeva se da roditelji imaju pristum njihovom mobitelu i bave se njihovim poslovima. Također, u ovoj dobi skloniji su slušanju onoga što roditelji imaju reći i usvajanju ključnih lekcija o pristojnosti i sigurnosti bez prevrtanja očima.

Čak i ako ne dobivaju vlastiti pametni telefon u ovoj dobi, pravo je vrijeme da počnete razgovarati s njima o lošim, ali i pozitivnim stranama tehnologije i interneta.

Različiti faktori koje treba uzeti u obzir

Iako treba uzeti u obzir različite faktore prije nego što donesete konačnu odluku, na kraju se sve svodi na to da li je vaše dijete spremno na taj korak. Donosimo vam nekoliko pitanja koja možete postaviti kako bi procijenili njihovu spremnost:

  • Kako se nose s trenutnom tehnologijom, odnosno poštuju li vremenska ograničenja postavljena na ekrane za video igrice ili tablete?
  • Pokazuju li dobar prosudbeni sud u drugim dijelovima svog života?
  • Preuzimaju li više odgovornosti kao što dodatni kućanski poslovi?
  • Vjerujete li im da će vam doći s problemima i pogreškama?
  • Slažu li se s pravilima o tome kako bi i kada mogli koristiti pametni telefon?

* Zapratite Mali zvrk za više sličnog sadržaja!

Fotografije: Pinterest

Izvori:
Heitner, D. (2023.), Growing Up in Public: Coming of Age in a Digital World, New York: TarcherPerigee
Pearlman, C. (2022.), First Phone: A Child’s Guide to Digital Responsibility, Safety, and Etiquette, New York: TarcherPerigee

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hit enter to search or ESC to close