Utjecaj ekrana na razvoj djece – zašto je screen free pristup koristan
Ekrani su danas prisutni svuda oko nas. Dok je u našem djetinjstvu televizor često bio primarni izvor zabave i crtani filmovi na kojima smo odrasli i dalje su nam u lijepom sjećanju, istraživanja pokazuju kako izloženost djece ekranima u ranoj dobi jako štetno utječe na njih. Nažalost, mnogi roditelji nisu svjesni kakav je utjecaj ekrana na razvoj djece i koliko loše djeluje na maleni dječji mozak.
Zašto su ekrani prije treće godine posebno štetni
Prve tri su najvažnije! Vjerojatno ste mnogo puta čuli tu rečenicu. Većina stručnjaka se slaže kako je izloženost ekranima, osobito kod beba i djece mlađe od tri godine, izrazito štetna. Važno je razumjeti zašto je u toj dobi izloženost ekranima izrazito štetna jer ćemo samo tako moći pomoći svojim mališanima da odrastaju u poticajnom okruženju.
Razvoj dječjeg mozga
U razdoblju do treće godine života djeca doživljavaju intenzivan razvoj mozga. Većina mentalnih i fizičkih sposobnosti koje oblikuju ponašanje i sposobnost učenja razvijaju se u prvih nekoliko godina života. U tom periodu bebin mozak treba raznolike stimulacije, interakciju s okolinom i istraživanje, što ekrani ne mogu pružiti. Takvi podražaji su ključni za pravilan razvoj mozga.
Fizičko zdravlje
U ovoj je dobi toddlerima najvažnije dopustiti aktivno istraživanje svijeta. Ne smijemo zaboraviti da je njima sve novo i zanimljivo. Upravo zato potrebno ih je pustiti da uživaju u prirodi, zaprljaju se u blatu i diraju kamenčiće. Sve to povoljno utječe na razvoj mozga, a time se razvija ravnoteža, koordinacija i fina motorika. Prekomjerno korištenje ekrana može negativno utjecati na fizički razvoj, što dovodi do poteškoća s hodanjem, trčanjem, penjanjem i drugim aktivnostima primjerenim njihovoj dobi.
Utjecaj ekrana na emocionalni razvoj
Gledanje ekrana donosi mnogo stimulacije koja djeci pokušava privući i zadržati pažnju. Ipak, ono što ne nude jest emocionalna povezanost i interaktivnost koje su nužne za emocionalni razvoj djeteta. Djeca mlađa od tri godine uče prepoznavati emocije kroz interakcije s bliskim osobama, a izloženost ekranima smanjuje te mogućnosti i usporava razvoj emocionalnih vještina.
Spavanje i kvaliteta sna
Većina se roditelja bori s neredovitim i isprekidanim spavanjem kod djece općenito, a posebno kod manje djece. Možda ste i sami pomislili kako bi puštanje videa ili crtanog filma moglo pomoći djetetu da se uspava. Međutim, istraživanja pokazuju suprotno. Izloženost plavom svjetlu koje emitiraju ekrani ometa proizvodnju melatonina, hormona koji regulira cikluse spavanja. Kod djece koja su izložena ekranima prije spavanja veća je vjerojatnost da će imati probleme s uspavljivanjem, kraće će spavati i kvaliteta sna bit će lošija.
Što kažu stručnjaci o utjecaju ekrana na razvoj djece
Poznati psiholog Jonathan Haidt napisao je cijelu knjigu pod nazivom ‘The Anxious Generation’ u kojoj opisuje štetnost utjecaja tehnologije i ekrana na mentalno zdravlje i cjelokupni razvoj djece, čak i u ranim godinama života. Također, u knjizi se naglašava da djeca do tri godine trebaju izbjegavati izlaganje bilo kakvim ekranima, uz iznimku poput primjerice video poziva s rodbinom. Za djecu stariju od tri godine preporučuje se da vrijeme provedeno pred ekranom bude maksimalno jedan sat dnevno, a sadržaj treba biti edukativan i kvalitetan. No, i to je samo u slučaju kada ne postoje drugi načini da se dijete zabavi i animira.
Postoje brojne alternative screen timeu, a najbolja je svakako boravak u prirodi. Takvo okruženje omogućuje djeci da svojim tempom istražuju svijet oko sebe i uče na način primjeren njihovoj dobi i stupnju razvoja. Jer, najvažniji faktor za zdrav razvoj male djece do tri godine je direktna interakcija s okolinom, igre koje potiču fizičku aktivnost i društvene interakcije. Ove aktivnosti igraju ključnu ulogu u razvoju kognitivnih, emocionalnih i motoričkih vještina, što je od esencijalne važnosti za zdravo odrastanje.
Fotografije: Pinterest
* Zapratite Mali zvrk za više sličnog sadržaja!
- Categories:
- Mama
- The parenting edition