18 December 2023

Savjeti kako nastaviti s vježbanjem nakon poroda

Nakon što je vaša beba stigla na svijet, više ništa nije isto, a vaša briga o sebi pada u drugi plan. Otkivamo vam savjete kako se vratiti vježbanju nakon poroda.

Krenite polako

“Tradicionalno, žene su vjerovale da ne bi trebale vježbati do svog šestotjednog pregleda kod liječnika. Međutim, svatko tko je bio na šestotjednom pregledu zna da se puno toga treba pokriti na tom pregledu, i da nemate uvijek vremena za provjeru dijastaze ili prolapsa. Zato je bitno da se sjetite da je svatko drugačiji i da se trebate fokusirati na svoje putovanje, a ne se uspoređivati s drugima. Neke žene su možda bile aktivnije tijekom trudnoće, imale su lagan i brz porođaj, imaju podršku kod kuće i osjećaju se stvarno dobro. U tom slučaju one će se osjećati spremnima povratku vježbanju već nakon nekoliko tjedana.

S druge strane, neke žene su možda imale tešku trudnoću, induciran porod, nemaju podršku kod kuće i ne osjećaju se spremnima početi vježbat čak i nekoliko mjeseci nakon poroda. Zato slušajte svoje tijelo i sjetite se da ne postoji određeni vremenski okvir u kojem se morate vratiti vježbanju.”

Započnite sa stimulacijom zdjeličnih mišića

“U prvih nekoliko tjedana, odnosno čim se osjećate spremnima, započnite s vježbama koje će stimulirati mišiće zdjelice i trbušne mišiće. Vježbe za zdjelične mišiće mogu ubrzati oporavak povećavanjem cirkulacije krvi u tom području te smanjenjem pritiska na bilo kakve pukotine i okolno tkivo. Možda ćete na početku osjećati da se ne događa puno, jer su mišići istegnuti i izgubili su tonus, ali ne brinite – to je normalno. Ako nastavite sa stimulacijom mišića, oni će ponovno dobiti snagu i tonus. Također, u svoj dan uključite i nježno istezanje te nemojte zaboraviti vježbe disanja koje možete raditi dok dojite ili obavljate neke kućanske poslove. Prijavite sve svoje brige, uključujući bol ili inkontinenciju, svom liječniku jer vi najbolje poznajete svoje tijelo.”

Budite nježni prema sebi i svojem tijelu

“Najuočljiviji znak da radite previše i prebrzo je postporođajno krvarenje (lohije). Iako je ono normalna pojava do koje dolazi jer se tijelo pokušava “očistiti” od krvi i tkiva u maternici koje je pomagalo bebi da se razvija tijekom devet mjeseci. Za većinu žena, krvarenje postupno slabi kako vrijeme prolazi. Međutim, ako pretjerujete, možete primijetiti povećanje količine krvi ili pojavu ugrušaka. Ako se to dogodi, odmah obavijestite svog liječnika. Također, ako prerano krenete s napornim i teškim vježbama, možete osjećati iscrpljenost, bolove i nelagodu koja će se onda samo postepeno pogoršavati.

Obratite pažnju i na ožiljak od vaginalnog ili carskog poroda, možda ćete primjetiti da je je mekan ili izgleda crvenije, što je još jedno upozorenje da se trebate više odmarati i prilagoditi stvari kako je potrebno – nema žurbe.”

Fotografije: Instagram

* IZJAVA O ODGOVORNOSTI: Sadržaj objavljen od strane Malog zvrka nije namijenjen za liječenje, dijagnozu, izlječenje ili prevenciju bilo koje bolesti. Uvijek se obratite svom liječniku ili drugom kvalificiranom pružatelju zdravstvene skrbi za sva pitanja u vezi s medicinskim stanjem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hit enter to search or ESC to close